Kalbiniz Değil Diliniz Kurusun

Bu başlığın sebebi son zamanlarda sosyal medya platformlarındaki ‘… kalbimiz kurusun’ türünden paylaşımlar.

Kur’an’ın “akletmez misiniz?” şeklindeki uyarılarını hatırlatmak isterdim ama günümüz Müslümanlarının halinden ötürü bunu geçiyorum. Çünkü herkes akıllı herkes entelektüel herkes sapına kadar Müslüman! Ben kim onlara bunu hatırlatmak kim?!

Niyetim ders vermek değil sadece önemli olduğunu düşündüğüm itikadi bir meselede uyarıda bulunmaktır.

Bir Müslümanın olmasını istemeyeceği en kötü şey iman kaybıdır. İmanın kaynağı ise kalptir. Kalbimiz kurusun şeklinde, ve insanın kendisine yönelik ettiği bu söz belki de bugüne kadar edilmiş en kötü bedduadır. Çünkü başa gelebilecek hiçbir kötülük ebedi cehennemlik olmaktan kötü değildir. Ne alaka derseniz eğer; kalp kuruluğu imansız bir kalbin vasfıdır. İmansız olanın gideceği yer ise bellidir.

Hal böyle olunca bu tür paylaşımları yapanların öncelikle niyetlerinden sonrasında da ilim ve zekalarından şüphe etmek gerekir. İlim ve zeka problemi bir şekilde giderilir lakin niyeti bozuk olanların, imanı sıkıntıya sokacak bu lafları insanların bilinçaltına işlemeleri ve pek çok kişinin de bu oyuna gelmeleri ciddi bir problem.

Hiçbir kötü amel yüzünden bir Müslüman dinden çıkmaz ve aklı başında hiçbir Müslüman da imansızlığı ne kendisi ne de başkası için arzu etmezken kendisi için böyle bir beddua edecek?! Bir Müslümanın aklına bunu sokmayı neden isteyebileceklerini anlayın.

Bir Müslüman en büyük günahları bile işlese Cenab-ı Hakk’ın rahmetinden ümidini kesmezken bir şeyi unuttu diye (ki hatırladığında yine aynı duyarlılığa sahip olacaktır) imansız bir kalbi ve ebedi azabı kendine layık görecek?! Bu elbette düşünmesi bile abes olan saçma bir şeydir ve Müslümanlar olarak böyle sözleri düşünmeden ve sadece anlık hislerimize tercüman olduğunu zannederek paylaşmayalım. Kurşun atmak da tek bir tuşa basmakla oluyor ve adamı katil ediyor.

Bu sözü ilk önce paylaşanların da ulusalcı ve gezici çevreler olduğunu hatırlatalım.

Ne kültürümüzde ne de günümüzde böyle bir beddua ile motive oluş hiçbir şekilde olmamıştır ve olmaması için gayret edelim. Bunu paylaşan ise bu kadar beddua seviyorsa; bunu yazan elin söyleyen dilin kurusun! El ile dili ahirette geri verirler adama ama imanın geri dönüşü olmaz…


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir