Fırıncının Hilesi

Fırıncının Hilesi

Fırıncının Hilesi! Köylünün biri, ineklerinin sütünden tereyağı yapardı. Her gün tereyağının bir kilosunu kasabadaki fırıncıya satardı. Aldığı paranın bir kısmıyla fırıncıdan bir ekmek alır, köyüne dönerdi.

Bir gün fırıncı köylüye çıkışmaya başladı:

— Ben, sana güvenerek getirdiğin yağları hiç tartmadan aldım. Müşterilerime sattım. Oysaki sen yağları eksik tartıyormuşsun. Seni şikayet edeceğim.

Fırıncının Hilesi
Fırıncının Hilesi

Köylü, yağları kendisinin tarttığını, hepsinin de bir kilo olduğunu söyledi. Fırıncı, köylünün o gün getirdiği yağı tarttı, yağ bir kilodan azdı. Fırıncı, köylüyü mahkemeye verdi.

Fırıncıyı dinleyen kadı köylüye dönerek:

— Sen bu adamı aldatıyormuşsun. Tartıda haksızlık yapıyormuşsun, doğru mu? dedi.

Köylü :

— Sayın kadı! Ben fırıncıya her gün bir kilo yağ veririm, Alacağım paranın bir kısmıyla kendisinden bir ekmek alırım, Köydeki terazimin gramları çoktandır kayıp. Ben, gram olarak fı­rıncının bir kilo diye verdiği ekmeği kullanırım. Eğer fırıncının ek­meği bir kilodan azsa benim yağım da az olur.

Fırıncının Hilesi

Fırıncı birden telaşlandı, davasından vazgeçmek istedi. Kadı kabul etmedi ve fırına adam gönderdi. Birkaç ekmek ge­tirtip tarttı. Ekmeklerin hepsi bir kilodan azdı. Köylü davayı kazanmış, fırıncının hilesi ortaya çıkmıştı.

Sarı Öküz


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir